Neprehliadnite

Sabbatini za Slovensko pod piatimi kruhmi v Tokiu?

 

Slovensko bude mať vďaka čoraz populárnejšej naturalizácii golfistu svetového formátu. Slovenské občianstvo v najbližších dňoch získa juhoafrický rodák žijúci v USA Rory Sabbatini, ktorý počas kariéry vyhral šesť turnajov PGA Tour a v roku 2007 bol druhý na Masters. Bývalý účastník elitnej desiatky svetového rebríčka (aktuálne na 163. mieste) má veľkú možnosť reprezentovať Slovensko aj na OH 2020 v Tokiu. Štyridsaťdvaročný Sabbatini je profesionálny golfista, ktorý sa pred štyrmi rokmi oženil so Slovenkou Martinou Štofaníkovou.

Úrady obdržali jeho žiadosť o získanie občianstva, ktorú by mali v najbližšom čase schváliť, takže sa z neho stane naturalizovaný Slovák. Rodák z Durbanu by mal reprezentovať Slovensko na významných medzinárodných podujatiach a nemal by byť pre neho problém splniť nominačné kritériá pre štart na OH 2020. V Tokiu by sa malo predstaviť 60 hráčov zo svetového rankingu, jednu krajinu však môžu reprezentovať maximálne štyria golfisti, čo znamená, že z úvah vypadne viacero Američanov, Britov, Novozélanďanov či Juhoafričanov. Na základe redukovaného poradia by sa tak Sabbatini mal dostať na olympiádu.

„Je pre mňa česť, že budem môcť reprezentovať Slovensko. Účasť na olympiáde by bol pre mňa obrovský zážitok. Takisto chcem pomôcť k rozvoju slovenského golfu, aby viac detí začalo hrávať tento šport. Viem, že golf je na Slovensku malý šport. Verím, že sa nám tu podarí založiť novú golfovú generáciu,” povedal Sabbatini, ktorého Slovenská golfová asociácia (SKGA) predstavila v piatok v Bratislave. Golf sa na OH 2016 po 112 rokoch vrátil do olympijského programu, v Riu však viacerí špičkoví hráči neštartovali, respektíve odmietli svoju účasť. To by určite nebol prípad Sabbatiniho, ktorý má k olympijskej myšlienke veľmi kladný vzťah.

„Je to špecifické podujatie. Kým na turnajoch hráte sám za seba, na olympiáde hráte za celú krajinu. Myslím si, že ak má niekto možnosť reprezentovať svoju krajinu na olympiáde, tak by túto možnosť mal využiť. Veď koľko detí na svete sníva o tom, že sa raz predstaví pod piatimi kruhmi,” poznamenal Sabbatini, ktorému sa zo slovenských ihrísk najviac páči Penati Golf Resort v Šajdíkových Humenciach. Trénovať však plánuje naďalej na Floride. „Je to obrovská príležitosť posunúť slovenský golf na úplne inú úroveň a to nehovoríme len o olympijských hrách, ale aj o potenciálnej účasti slovenského golfistu napríklad na Ryder Cup-e alebo iných významných svetových podujatiach,” uviedol viceprezident SKGA Rastislav Antala, ktorý je jeden z hlavných iniciátorov Sabbatiniho prestupu do slovenských farieb.

Sabbatini šesťkrát ovládol podujatia prestížneho seriálu PGA Tour. V roku 2007 sa prebojoval do Top 10 svetového rebríčka, jeho maximom bola ôsma priečka. V zozname najlepšie zarábajúcich golfistov sveta mu patrí 27. miesto. „Veríme, že tento krok bude mať zásadný vplyv na rozvoj golfu na Slovensku. Deti potrebujú vzory, bez nich si ťažko nachádzajú cestu k športu. Tým, že Rory bude hrávať najvyššej úrovni – na turnajoch PGA Tour v USA – sa budú o to viac zaujímať aj médiá a pokiaľ by sa mu podarilo vyhrať nejaký turnaj, tak by ako ‚role model’ mohol prilákať deti k tomuto športu,” tvrdí Rastislav Antala.

„Rory už o dva týždne začína svoju sezónu, keďže golfisti ju mávajú od októbra do augusta. Momentálne si vybavuje všetky papiere, aby získal slovenské občianstvo. Ja verím, že to bude už len formalita a že ho čoskoro uvidíme pod slovenskou vlajkou na viacerých významných podujatiach.” Veľmi pravdepodobná je účasť Sabbatiniho na OH 2020, v danej chvíli by sa do Tokia kvalifikoval ako 46. hráč redukovaného poradia. Kľúčové však bude jeho postavenie v rankingu k 29. júnu 2020.

„Celkovo sa na olympijské hry kvalifikuje 60 hráčov. Prvých 15 golfistov zo svetového rebríčka má štart automaticky istý s tým obmedzením, že iba štyria môžu byť z jednej krajiny. Druhé sito nasleduje po prvej pätnástke, z každej krajiny môžu reprezentovať na OH ešte ďalší dvaja hráči, ale iba do maximálneho počtu štyroch. Na OH by sa v tejto chvíli dostal aj hráč z 250. miesta svetového rebríčka, čiže Rory by sa s prehľadom kvalifikoval. Pokiaľ sa podarí tento cieľ naplniť, bude to úžasná správa, niečo obrovské. Olympiáda je unikátne podujatie, ktoré sa koná raz za štyri roky, reprezentuje tam krajinu, hrá sa o medaily… Budeme sa na to všetci tešiť,” dodal Antala.

Myšlienku štartu Sabbatiniho na OH podporil aj Slovenský olympijský výbor. „SOV má za jednu z hlavných úloh napomôcť rozvoju športových odvetví. A keď golf je vo svete veľmi rozvinutý šport, na Slovensku ešte stále potrebuje nejakú pomoc. Veľmi oceňujeme Roryho snahu napomôcť rozvoju golfu u nás,” vyslovil sa Roman Buček, riaditeľ pre športy SOV. Z elitnej pätnástky rebríčka môžu ísť na olympiádu všetci hráči, najviac však štyria z jednej krajiny. Od pätnásteho miesta vyššie sa kritéria menia. Každá krajina môže vyslať maximálne dvoch hráčov. Pri veľkom počte Američanov, Britov, Austrálčanov či Juhoafričanov na týchto priečkach je veľká pravdepodobnosť, že rad príde vďaka redukovanému poradiu aj na naturalizovaného Slováka.

Jeho šance zvýrazňuje fakt, že na olympijských hrách v Riu de Janeiro sa predstavil golfista z chvosta štvrtej stovky svetového rebríčka. „Cítim, že máme veľkú šancu prebojovať sa do Tokia. Neviem, ako vnímajú olympiádu iní hráči, ale pre mňa je to vrchol. Detský sen. Golf absentoval v olympijskom programe 112 rokov. Preto si veľmi cením, že mám šancu zahrať si olympijský turnaj. Navyše v slovenských farbách. Je to pre mňa veľká výzva a česť,“ uzavrel Sabbatini.

-jj-

Značky:

 
 
 

Komentáre sú uzatvorené.

 
 
Peliculas Gratis Online Peliculas Online TV Peliculas & CINE Peliculas Latino Online Peliculas5 TV AltaPelicula Online Peliculas Audio Latino PeliculasHD TV latinopeliculas.tv peliculas10.tv