US PGA Tour – Tour Championship: Prémia 11,44 milióna USD pre Stensona

Švédsky golfista Henrik Stenson vyhral turnaj PGA Tour Championship a po prvý raz ovládol aj sériu FedEx Cupu, vďaka čomu získal prémiu desať miliónov dolárov. Na ihrisku East Lake v Atlante sa usadil vo vedení od prvého kola, vo finále udržal nervy na uzde a zvíťazil o tri rany pred dvojicou prenasledovateľov.  O druhé miesto sa podelili Američania Steve Stricker a objav roku Jordan Spieth. Ten sa na Stensona doťahoval, v jednej chvíli strácal len jednu ranu, ale po bogey na sedemnástke prišiel o možnosť vybojovať aspoň play off. „Mám za sebou skvelý týždeň, skvelú sezónu. Ešte som si naplno ani dobre neuvedomil, čo sa mi podarilo,“ pochvaľoval si Stenson.

/Obr. Švéd Henrik Stenson/

Tridsaťsedemročný Stenson hral štyri dni presne, potvrdil štatistiku, že je najlepším v zasahovaní grínov, a s pokojnou hlavou riešil aj zložité situácie. Na účet si tak pripísal desať miliónov dolárov za triumf vo FedEx Cupe a 1,44 milióna za výhru v turnaji. „To je slušná čiastka, ale podstatne viac si cením výhier ako tých peňazí,“ povedal víťaz. Stenson v tomto roku vyhral na PGA Tour už po druhý raz a celkovo štvrtýkrát. Vo FedEx Cupe bol pred Tour Championship druhý za Tigerom Woodsom. Prvý hráč sveta ale nezvládol tri kolá a po zlepšenom finále skončil až na 22. mieste v turnaji, čo mu k udržaniu vedúcej pozície nestačilo. „Padla na mňa únava, bol som úplne bez energie,“ vyhlásil Woods už v polovici turnaja.

/Obr. Objav roka Jordan Spieth/

Dvadsaťročný Spieth ešte na začiatku roku nevedel, akú sériu bude hrať. Nemal status hráča PGA, ale teraz skončil druhý na Tour Championship a siedmy vo FedEx Cupe, čo je najlepší výsledok nováčika v súťaži v histórii. „Neuveriteľné. Pred sezónou som si chcel zaistiť kartu na PGA Tour, ale všetko sa zmenilo,“ povedal Spieth. Mladý Američan skončil v marci druhý v Portoriku, usadil sa na PGA Tour, dokonca vyhral turnaj John Deere Classic a z 23 štartov bol desaťkrát v elitnej desiatke. „Prekonal som všetky očakávania, ktorá som niekoľkokrát menil,“ usmial sa Spieth, ktorý si svojimi výkonmi vypýtal aj nomináciu od kapitána Freda Couplesa na októbrový Prezidentský pohár.