LIV Golf: V Londýne zinkasoval rekordnú prémiu Schwartzel

Juhoafrický golfista Charl Schwartzel triumfoval na úvodnom turnaji novej lukratívnej a súčasne kontroverznej série LIV Golf Invitational. Získal tak najvyššiu prémiu v histórii golfu – 4 milióny amerických dolárov!

Na ihrisku Centurion neďaleko Londýna ovládol Juhoafričan súťaž dotovanú čiastkou 25 miliónov USD so skóre -7. Na ívente financovanom saudsko-arabskými kapitálom skončil druhý so stratou jedného úderu Schwartzelov krajan Hennie Du Plessise.

Dokonalý úspech juhoafrických borcov skompletizoval tretím miestom Branden Grace. Tridsaťsedemročný Schwartzel, ktorý doteraz v kariére zinkasoval najvyšší šek na 1,4 milióna dolárov za triumf na US Masters v roku 2011, navyše s krajanmi tvoril družstvo Stingers a spoločně suverénne ovládli tímovú súčasť turnaja.

Za tento kolektívny športový úspech získal víťaz individuálnej súťaže ďalších 750.000 dolárov z trojmiliónovej víťaznej prémie pre družstvo. Rozbeh lukratívne série s ôsmimi turnajmi financovanými  arabskými investormi vyvoláva zmiešané reakcie. PGA odmietla golfistom udeliť na štartu v konkurenčnej súťaži povolenie respektíve výnimku. Všetci hráči, ktorý tento zákaz porušili dostali už dištanc.