British Open: McIlroy vyhral tretí major v kariére, do histórie po boku Nicklausa a Woodsa

British_Open_McIlroy_FowlerRory McIlroy sa v nedeľu v Royal Liverpool Golf Clube zapísal do golfovej histórie. Severoírsky hráč zvíťazil na treťom major turnaji za posledné štyri roky, keď triumfoval na 143.ročníku British Open. McIlroy, ktorý mal už v zbierke tituly z US Open 2011 a PGA Championship 2012, sa stal tretím hráčom v histórii po legendárnom Jackovi Nicklausovi a Tigerovi Woodsovi s tromi grandslamovými trofejami zo štyroch získanými už vo veku 25 rokov.

/Obr. Dvojica z finálového flajtu – Rickie Fowler a Rory McIlroy/

McIlroy si Klaretový džbán za svoje prvenstvo spôsobom štart-cieľ úplne zaslúžil a v aktuálnom svetovom rebríčku sa katapultoval z ôsmeho na druhé miesto. Dvadsaťpäťročný ostrovný golfista zvíťazil v anglickom Hoylake o dva údery pred kolegom z flajtu Rickie Fowlerom a vynikajúco finišujúcim Sergiom Garcíom. Pre írsky golf to je jubilejný 100. triumf na European Tour od roku 1972, pričom 52 víťazstiev majú na konte Severní Íri a 48 zasa Íri.

Bývalý svetový líder McIlroy získal prestížny džbán vďaka výsledku 271/-17. Severní Ír viedol pred záverečným kolom o šesť úderov a náskok si relatívne s prehľadom ustrážil. Ohrozovali ho len Američan Fowler a predovšetkým Španiel García, ktorý dnes zahral svoje najlepšie kolo na turnaji (66), ale British_Open_Garcíabogey na pätnástej jamke ho prakticky o šancu na triumf pripravilo.

/Obr. Sergio García sa rozlúčil s divákmi na British Open 2014 za mohutného potlesku/

Ani druhý štart po marcovej operácii platničky sa príliš nevydaril Woodsovi. Američan turnaj uzavrel s celkovou bilanciou +6 a obsadil 69. miesto. Jeho doteraz najhorším umiestením na turnaji z kategórie major bolo delené 40. miesto na vlaňajšom US PGA Championship a US Masters 2012. Bývalý prvý hráč sveta porazil len troch súperov, medzi nimi bol aj víťaz druhého majoru v sezóne US Open Martin Kaymer z Nemecka (+8). Minuloročný víťaz British Open Phil Mickelson sa vo finále zlepšil a obsadil so cťou delenú 23. pozíciu.